The 2-Minute Rule for leczenie jaskry

W przypadku jaskry wąskiego kąta usunięcie soczewki z oka odblokowuje kąt przesączania i ciśnienie w oku spada. Nie jest konieczne dalsze leczenie. Inne przypadki jaskry należy rozpatrywać indywidualnie.

Z kolei obiektywna, obrazowo udokumentowana kontrola skuteczności podjętego leczenia, wykonywana one–2 razy w roku tą samą metodą i tym samym aparatem, którym było wykonane badanie diagnostyczne, stanowi podstawę do kontynuacji lub modyfikacji leczenia.

Przyczyn, które prowadzić mogą do rozwoju jaskry, jest bardzo wiele. Niektóre z tych czynników bardziej od innych zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju jaskry.

Kąt przesączania to przestrzeń pomiędzy stykiem rogówki i tęczówki, a beleczkowanie można wyobrazić sobie jako sitko, przez które przepływa ciecz wodnista. Zablokowanie odpływu cieczy wodnistej – niezależnie od przyczyny – prowadzi do sytuacji kiedy jej nadmiar gromadzi się w oku, prowadząc do zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które uszkadza nerw wzrokowy.

Twórcy komputerowej analizy tarczy nerwu wzrokowego za pomocą HRT zamieszczają na wydruku uwagę, że automatycznie wygenerowana ocena „w granicach normy” lub „poza granicami normy” nie jest równoznaczna z wykluczeniem lub rozpoznaniem jaskry. Jak bowiem podkreślono powyżej, wygląd prawidłowej tarczy nerwu wzrokowego niekiedy znacznie różni się od uznanego za normę wzorca, a komputer nie jest w stanie odróżnić anomalii anatomicznych od zmian chorobowych.

Możliwość eliminacji przyczyny choroby zarówno istniejącej (leczenie), jak i zagrażającej (profilaktyka), jest ogromnym dobrem, które obecnie można zaoferować pacjentom narażonym na niebezpieczeństwo utraty widzenia w tzw. „ataku ostrej jaskry”. Nie oznacza to jednak cofnięcia się skutków choroby, jeśli wcześniej doprowadziła ona do neuropatii wzrokowej.

Jej celem jest niedopuszczenie do jego ostatecznego zaniku, równoznacznego z nieodwracalną utratą wzroku.

W przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne i zabiegi laserowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może być konieczne przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Jednym z najbardziej znanych zabiegów przeciwjaskrowych more info jest trabekulektomia.

Ryc. ten. Mierne stadium jaskrowego zaniku warstwy włókien nerwowych siatkówki i pierścienia nerwowo-siatkówkowego tarczy nerwu wzrokowego w tomograficznej analizie spektralnej SD OCT Cirrus. W obu oczach (oko prawe – linia ciągła, oko lewe – przerywana) średnia wartość grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki przebiega w pobliżu dolnej granicy zielonej strefy, określającej zakres normy.

W jaskrze jako pierwsze ulegają uszkodzeniu pęczki włókien wzrokowych położa person w promieniu 30o od centrum dna oka. Jego centrum zajmuje tzw. plamka. (Starszą nazwą jest „plamka żółta”, określenie nadane przez pierwszych badających oko anatomów, gdyż wyróżnia się od reszty dna oka żółtawym zabarwieniem). Pośrodku plamki znajduje się tzw.

U takich osób nawet mieszczące się w granicach statystycznej normy ciśnienie wewnątrzgałkowe może być „za wysokie” i wywoływać jaskrowy zanik nerwu wzrokowego. Jest to tzw. jaskra normalnego ciśnienia.

JASKRA to grupa chorób oczu o przewlekłym przebiegu posiadająca wiele przyczyn. Klinicznie objawia się neuropatią (nieprawidłową budową) nerwu wzrokowego cechującą się dobrzeżnym zagłębieniem tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytkami pola widzenia (stopniowa utrata widzenia obwodowego, czyli powstaję tzw. widzenie lunetowego).

Tonometr komputerowy typu air-puff – mierzy ciśnienie za pomocą strumienia powietrza, bez kontaktu urządzenia z okiem pacjenta.

Powoduje to obrzęk i wzmożenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Powtarzające się tego typu epizody sprzyjają uszkodzeniu nerwu wzrokowego, do jego zniszczenia włącznie. W niektórych przypadkach ostrym atakom jaskry towarzyszą nudności i wymioty. Mogą być one particular wynikiem silnego bólu oka i ogólnego dyskomfortu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “The 2-Minute Rule for leczenie jaskry”

Leave a Reply

Gravatar